Old Tom Gin je opakom londýnskeho suchého ginu. Pri druhom z nich je prísne zakázané pridávať cukor alebo akékoľvek iné prísady po destilácii alebo vôbec. Ani pri suchom gine, ktorý je klasifikovaný ako suchý, nemá pridanie cukru miesto. Ale je to iný príbeh s ginom Old Tom, kde je cukor hlavným a konečným. Okrem sladenia sa Old Tom gin vyznačuje aj obsahom alkoholu, ktorý musí byť minimálne 37,5 %. Takmer vo všetkých prípadoch sa gin destiluje, zvyčajne dvakrát. Základom je poľnohospodársky vyrábaný neutrálny alkohol. Rovnako ako suchý gin je tento etylalkohol ochutený rastlinnými látkami. Na rozdiel od londýnskeho ginu sa tieto rastlinné látky nemusia pridávať všetky naraz a nie všetky počas druhého destilačného procesu.
Ako dostal gin Old Tom svoje meno? Tento typ ginu má veľmi zaujímavú históriu. Poďme to tu stručne preskúmať.
Old Tom gin sa prvýkrát objavil v Anglicku v 18. storočí. Netrvalo dlho po objavení receptu Dutch Genever a Angličanov borievkový duch natoľko zaujal, že ho ďalej rozvíjali. V tom období sa vyrábalo veľké množstvo ginu a aj keď bol nekvalitný, robotnícka trieda ho konzumovala s takým nadšením, že jeho nadmerné používanie ich takmer paralyzovalo.
Zákonom o gine z roku 1736 vláda Spojeného kráľovstva zaviedla vysoký licenčný poplatok za gin. Kvôli týmto vysokým daniam výroba a spotreba ginu prekvitala v podzemí. Väčšina krčiem a krčiem v Anglicku ho mohla ďalej predávať len tajne. Niekoľko z nich postavilo pred svojimi budovami sochu čiernej mačky („Starý kocúr“), aby ukázali, že gin sa dá kúpiť tajne. Šikovný nápad za sochou čiernej mačky spočíval v tom, že zákazníci mohli hádzať mince mačke do úst a potom by ‚barman‘ nalial gin cez olovenú rúrku do budovy, ktorá by tiekla mačke do labiek. Nelegálne vyrobený gin sa potom mohol piť vonku bez toho, aby vzbudzoval pozornosť. Navyše, prax pridávania cukru do ginu bola zavedená veľmi skoro v procese, možno s cieľom znížiť náklady a pretože gin bol destilovaný bez povolenia a kontroly.
Keď bol zákon o džinoch zrušený a situácia sa normalizovala, začali obiehať normálne giny a London Dry Gin takmer úplne nahradil gin Old Tom.
Len pred niekoľkými rokmi zažil gin Old Tom renesanciu, a to najmä vďaka hŕstke anglických výrobcov. Nevyrábajú ho žiadne liehovary mimo Spojeného kráľovstva, hoci sa odvtedy presadil na svetovom trhu.